Субота
20.04.2024
13:20
Категорії розділу
Розробки уроків [5]
Сценарії, конкурси [3]
Позакласна робота [3]
Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всьго опитувань: 362
Міні-чат
Друзі сайту
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Статистика
    Білківська ЗОШ І-ІІІ ступенів
    Головна » Статьи » Методична допомога вчителям » Розробки уроків

    Проект «Великий українець. Федір Потушняк»

    Ріка історії поважно тече через роки і віки, змінюються типи суспільства, народи, економічні та культурні умови їх розвитку, однак незмінним в усі часи залишається роль учителя, яку дуже глибоко визначив М.Реріх, а саме: «…створити нову уяву і звільнити приховані сили людства». Однак всі ми розуміємо, що дати вихованцям нову уяву може тільки той учитель, який сам володіє розширеною свідомістю, має передовий світогляд, є взірцем високої духовності і найвищих моральних цінностей.

    Без перебільшення можна сказати, що саме такі педагоги працюють у Білківській ЗОШ І – ІІІ ст. №1 – творчі, ініціативні, свідомі свого високого покликання.  Інакше і бути не може, адже с.Білки Іршавського району – батьківщина таких відомих людей як силач Фірцак-Кротон, педагог, фольклорист та етнограф Петро Світлик, народний артист України Степан Гіга, репресований тоталітарним режимом єпископ Петро Орос і багато інших. Через Білки проходили життєві шляхи багатьох видатних людей, що вписали не одну яскраву сторінку в історію України і Закарпаття зокрема.

    Саме у Білківській державній народній школі («горожанці», як її тоді називали) у 1937 році розпочав педагогічну діяльність на посаді помічного вчителя Федір Михайлович Потушняк – видатний закарпатський письменник, етнограф, археолог, філософ, науковець, енциклопедично освічений гуманітарій, літературознавець, який став одним із найвидатніших діячів і творців української культури Закарпаття. Цей непересічний вчений довгий час був замовчуваний літературною критикою, ізольований від читача, гнаний і переслідуваний офіційною владою. З проголошенням незалежності України почали відкриватись нові сторінки розвитку науки і яскравою зіркою засяяло ім’я Федора Михайловича Потушняка.

    Багатогранність його таланту, складний життєвий шлях, глибина філософських міркувань, письменницька неординарність, - все це стало своєрідним поштовхом для створення навчально-пізнавального проекту «Великий українець. Федір Потушняк », натхненником та організатором якого стала вчителька української мови та літератури Білківської ЗОШ І – ІІІ ступенів №1 Кельбас Ольга Іванівна. Презентації проекту передувала кількамісячна робота старшокласників під керівництвом вчительки: опрацювання архівних матеріалів, зустрічі з людьми, які знали Ф.Потушняка, подорож на батьківщину письменника – у с.Осій Іршавського району, пошук його рукописних та друкованих праць, аналіз наукової праці Ф.Потушняка «Закарпатоукраїнська етнографія» тощо. Творчі групи учнів одержали завдання і про результати досліджень підготували звіти, кожен з яких відкрив неповторну грань особистості Федора Михайловича. Біографи прослідкували складний життєвий шлях, відзначивши стійкість переконань письменника і вміння  гідно поводитись у найскладніших життєвих колізіях. Учні-дослідники діяльності Ф. Потушняка на письменницькій ниві глибоко проаналізували творчий доробок, який включає і прозу, і поезію, і поезії в прозі, і поеми, відзначили своєрідність і новаторський характер художнього стилю і жанрову різноманітність творів, що ввібрали у себе міцну регіональну крайову закарпатську народну основу. Поетичні твори, читання яких підготували учні, привносили в атмосферу зустрічі нотку високої духовності, витонченості емоцій, дивовижного вміння бачити красу і неповторність навколишнього світу.

    Дослідники археологічної та етнографічної спадщини Ф.Потушняка детально опрацювали твори науковця у цих сферах діяльності, зокрема його дослідження «Археологічні знахідки бронзового та залізного віку на Закарпатті» і зміст кандидатської дисертації, яка так і не була захищена, «Закарпатська українська етнографія». Старшокласники зуміли узагальнити інформацію і зробити висновок про те, що творчість Ф.Потушняка базувалась на історичних, народних джерелах, які надихали його, давали матеріал і теми для творчості, нерозривно пов’язували його з народом, його педагогікою, культурою, самобутністю.

    Своєрідною вершиною проекту стала презентація результатів дослідження неперевершеної наукової праці Ф.Потушняка «Короткий нарис філософії Підкарпаття», в якій звучить відповідь на питання: «Де джерела життєвої стійкості людини гнаної, переслідуваної, забутої?» Вони – у глибокій філософічності характеру Ф.Потушняка, стремлінні згармонізувати світ, віра у внутрішню життєдайність світу.

    Учні ділились своїми знахідками, спостереженнями, висновками, і було видно, що робота над проектом не залишила їх байдужими, спонукала до активного навчання, пізнання і творчості, тому що грамотно і мудро керувала їх роботою людина, небайдужа до своєї справи, педагог, новатор Кельбас Ольга Іванівна, педагогічним кредо якої є слова Конфуція: «Скажіть мені, і я забуду, покажіть – запам’ятаю, дай можливість обговорити, і я зрозумію». Прагнучи наблизити постать Ф.Потушняка до кожного, Ольга Іванівна запросила на презентацію проекту Будеру Марію Іванівну, колишню студентку Федора Михайловича, яка відзначила його людяність, скромність і глибоку повагу до кожної людини, справедливість у ставленні до всіх студентів. Племінниця Потушняка Крученик Оксана Петрівна зворушливо розповідала, як любили Федора в сім’ї, з яким нетерпінням чекала його мама – щира, працьовита жінка, серце якої було сповнене любов’ю до людей, природи, навколишнього світу.

    Творчий міні-проект – інсценізація казки Ф.Потушняка «Золота пташечка» - був презентований учнями 6 класу, які продемонстрували не лише акторські здібності, але і розуміння глибокого філософського змісту твору: щастя не в матеріальному багатстві, а в тому, щоб ти вмів любити і тебе любили інші люди. Поряд з традиційними формами презентації проекту Кельбас О.І. використала інноваційні, а саме – електронні носії інформації: слайди та відеоролики. Використання електронної інформації значно підвищує рівень сприймання досліджуваного матеріалу, його глибокого ідейно-художнього та філософського змісту.

    На презентації проекту виступали і гості. Василь Васильович Кузан, двічі лауреат премії ім. Ф.Потушняка, ще раз підкреслив фахову різнобічність Федора Михайловича, яка є не результатом розпорошеності творчої натури, а, навпаки, свідченням чіткої спрямованості і вражаючої цільності особистості. Редактор видавництва «Гражда» Наталія Йосипівна Ребрик зауважила, що постать Ф.Потушняка є свідченням стійкості і непохитності, зрілості його громадянської свідомості і глибокої любові до всього справжнього, нефальшивого.

    Презентація проекту тривала кілька годин, але ніхто з присутніх не відчував плину часу, тому що навколо панувала атмосфера свята, прилучення до таланту, самобутності і неповторності, спілкування з селянським сином, що став інтелігентом у першому поколінні і завжди відчував особисту відповідальність за відпущений йому Богом талант і необхідність його багатопланової реалізації.

    Особливо відрадно, що дослідженню багатогранної особистості Федора Потушняка присвятила свою діяльність людина з високим інтелектуальним потенціалом, педагог-новатор, майстер своєї справи, вчитель-методист Кельбас Ольга Іванівна. Саме темі формування творчої особистості засобами літературного краєзнавства присвятила вона методичний посібник,  надрукований видавництвом „Гражда” у 2009 році.

    Проект названо „Великий українець. Ф. Потушняк”. Це означає, що педагоги Іршавщини розпочали грунтовну дослідницьку роботу на краєзнавчій ниві, відкривши широкий простір для пошукової і творчої діяльності своїх колег, щоб про кожного, колись забутого і репресованого, можна було сказати словами Федора Потушняка: „Я син сьогодні, що вернув єдиний і вснув на руках матері Землі”.

    Котич Ріта Ігорівна

                                       заступник директораз навчальної роботи

                            Білківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1


    Категория: Розробки уроків | Добавил: bilkishkola (27.03.2009) | Автор: Ріта Ігорівна Котич
    Просмотров: 2877 | Рейтинг: 4.0/4
    Всего комментариев: 0
    Имя *:
    Email *:
    Код *: